Jakich dokumentów wymaga od pracownika agencja pośrednictwa pracy?
Poszukiwanie zarówno pracodawcy, jak i pracownika to długotrwałe i uciążliwe zajęcie. Znalezienie dobrego pracownika wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wielu rozmów, które i tak nie gwarantują wyłonienia odpowiedniego kandydata. Z drugiej strony przedłużające się rekrutacje bardzo opóźniają znalezienie satysfakcjonującego zajęcia.
Z tego powodu część osób decyduje się na szukanie pracy z pomocą profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy. Jak przygotować się do spotkania i co ze sobą zabrać?
Szukanie pracy z agencją pośrednictwa
Jakie są główne zalety szukania pracy w agencji pracy? Przede wszystkim zarejestrowanie się w agencji pośrednictwa pracy umożliwia dostęp do wielu ofert pracy w jednym miejscu. Pozwala to na ich szybkie przeszukanie, bez konieczności poświęcania całego dnia na czytanie ogłoszeń w gazetach i na portalach internetowych. Ponadto agencje pośrednictwa pracy mają w swojej bazie najnowsze oferty, które nie ukazały się jeszcze w standardowych miejscach ogłoszeniowych. To waśnie do pośredników udają się pracodawcy w pierwszej kolejności, by znaleźć odpowiednich kandydatów na konkretne stanowisko. Takie rozwiązanie znacznie skraca proces rekrutacji. Nawiązanie współpracy z agencją pośrednictwa pracy daje kandydatom lepszą perspektywę znalezienia pracy, która będzie odpowiadać ich kwalifikacjom i oczekiwaniom. Pracodawcom poza organizacją rekrutacji profesjonalna agencja pośrednictwa może także oferować obsługę kadrowo – płacową pracowników oraz pakiet badań i szkoleń.
Wymagane dokumenty
Spotkane w agencji pracy niczym nie różni się od rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą. Żeby zdobyć wymarzoną pracę, należy na osobie rekrutującej zrobić dobre wrażenie. Istotny jest więc elegancki ubiór i schludny wygląd. Warto także pomyśleć nad argumentami, które przekonają rekrutera do zatrudnienia. Co poza tym? Podobnie, jak w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej u pracodawcy, trzeba mieć przy sobie zaświadczenia o ukończonych kursach, certyfikaty świadczące o zdobytych uprawnieniach. W niektórych zawodach niemożliwe jest zatrudnienie pracownika bez odpowiednich szkoleń i uprawnień. Warto zabrać ze sobą też inne dokumenty dotyczące dotychczasowego życia zawodowego – istotne mogą okazać się wszelkie dyplomy i nagrody otrzymane od poprzednich pracodawców. W domu warto także przygotować CV i dokładnie opisać dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Może to pomóc osobie rekrutującej w odpowiednim dopasowaniu potencjalnego pracownika z potencjalnym pracodawcą.